Հնդկաստանի Ֆարիդաբադ քաղաքում փետրվարի 7-23-ը տեղի ունեցած Սուրաջկունդի արհեստների 38-րդ միջազգային փառատոն-տոնավաճառին առանձին տաղավարով մասնակցել է նաև Հայաստանը:
Միջոցառմանն ամեն տարի մասնակցում է Ժողովրդական արվեստների թանգարանը` ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ:
Թանգարանի վարպետները` Արմենուհի Խաչատրյանը, Մարինե Ղարիբյանը և Թագուհի Ասատրյանը, ներկայացրել են հայկական ձեռարվեստի բազմազան նմուշներ և անցկացրել վարպետաց դասեր` հայկական ձեռարվեստով հետաքրքրվող տարբեր տարիքի այցելուների համար:
Հայաստանի տաղավարն արժանացել է 2-րդ կարգի մրցանակի` «Լավագույն օտարերկրյա տաղավար» անվանակարգում: Մրցանակը թանգարանի վարպետ, ասեղնագործուհի Արմենուհի Խաչատրյանին շնորհել է Հնդկաստանի բնակարանային և քաղաքային հարցերի նախարար Մանոհար Լալ Խաթթարը:
Հայ վարպետները Հնդկաստանում Հայաստանի դեսպանատանը մի շարք երկրների դեսպանների և դիվանագետների կանանց, ինչպես նաև Հնդկաստանում բնակվող օտարերկրացիներին և տեղացիներին ներկայացրել են Հայաստանի մասին պատմող նյութեր, ինչպես նաև անցկացրել տիկնիկագործության և կարպետագործության վարպետաց դասեր:

Армения приняла участие в 38-м Международном фестивале-ярмарке ремесел Сураджкунд, который проходил с 7 по 23 февраля в городе Фаридабад, Индия.
Каждый год Народный музей искусств участвует в этом мероприятии при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.
Мастера музея – Арменуи Хачатрян, Марине Гарибян и Тагуи Асатрян – представили разнообразные образцы армянского ручного искусства и провели мастер-классы для посетителей разного возраста, интересующихся армянским ремеслом.
Армянский павильон был удостоен второй премии в номинации «Лучший иностранный павильон». Награду мастеру музея, вышивальщице Арменуи Хачатрян, вручил министр жилищного строительства и городских дел Индии Манохар Лал Хаттар.
Армянские мастера также провели мастер-классы по изготовлению кукол и ковроткачеству в посольстве Армении в Индии для жен послов и дипломатов из разных стран, а также для иностранцев и местных жителей, проживающих в Индии. Кроме того, гостям были представлены материалы о культуре и истории Армении.