Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանը 2025թ․ ապրիլի 3-ից 13-ը աշխատանքային այցով Բեյրութում էր, որտեղ իրականացրեց կրթական ծրագրեր և Սփյուռքի առաջին վարպետին շնորհեց «Ժողովրդական վարպետի» վկայական։
Հայկազյան համալսարանի հրավերով` Ժողովրդական արվեստների թանգարանն արդեն 4-րդ անգամ Բեյրութում իրականացրեց կրթական ծրագրեր։ Բեյրութ էին այցելել Թանգարանի զարգացման գծով փոխտնօրեն Գայանե Ասլանյանը և փայտի փորագրության վարպետ Վահե Մնացականյանը։ Թանգարանի կրթական հարթակի` ՖՈԼԿանիվի շրջանակում, Բեյրութի հայկական դպրոցների աշակերտների համար իրականացվեցին փայտի գեղարվեստական փորագրության վարպետաց դասեր: Հիշեցնենք, որ նախորդ տարիներին իրականացված ծրագրերը վերաբերել են հայկական գորգագործությանը, կարպետագործությանը և դարբնությանը։
Առաջին վարպետը Սփյուռքից, ում տրվեց «Ժողովրդական վարպետի» վկայական, 94-ամյա Զաւեն Գազանճեանն է։ Վկայականի տրման ընթացակարգում կատարվել էին փոփոխություններ, և արդեն հայտեր կարող էին ներկայացնել վարպետներ ոչ միայն Հայաստանից, այլ նաև՝ Սփյուռքից։ Ուշագրավ է, որ 94-ամյա պարոն Գազանճեանը պղնձագործությամբ զբաղվող ընտանիքի 3-րդ սերնդի ներկայացուցիչն է։ Նա Ժողովրդական արվեստների թանգարանին նվիրաբերեց նաև Ուրֆայում իր պապի՝ Հովհաննես Գազանճեանի պատրաստած՝ 1905թ․ արձանագրությամբ տապակը։
Թանգարանը շնորհակալություն է հայտնում պարոն Գազանճեանին և Հայկազյան համալսարանի Հայկական սփյուռքի ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն Անդրանիկ Դաքեսյանին։

С 3 по 13 апреля 2025 года Музей народного искусства имени Ованнеса Шарамбеяна находился с рабочим визитом в Бейруте, где провёл образовательные программы и вручил сертификат «Народного мастера» первому представителю армянской диаспоры.
По приглашению Университета Айказян, Музей уже в четвёртый раз реализовал образовательные программы в Бейруте. В рамках визита в город прибыли заместитель директора по развитию Гаяне Асланян и мастер художественной резьбы по дереву Ваге Мнацаканян. В рамках образовательной платформы Музея для учеников армянских школ Бейрута были организованы мастер-классы по художественной резьбе по дереву. Напомним, что в предыдущие годы программы были посвящены армянскому ковроткачеству, гобелену и кузнечному делу.
Первым мастером из Диаспоры, удостоенным сертификата «Народного мастера», стал 94-летний Завен Газанджян. После недавнего изменения условий вручения, заявки на участие в конкурсе могут подавать мастера не только из Армении, но и из Диаспоры. Примечательно, что господин Газанджян представляет третье поколение семьи, занимающейся медницким ремеслом. Он также передал Музею медный поднос, изготовленный его дедом Ованнесом Газанджяном в Урфе в 1905 году.
Музей выражает благодарность господину Газанджяну и директору Центра по изучению армянской диаспоры при Университете Айказян, доктору Андранику Дакесяну.