Նամականիշ՝ «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկ. Գյումրու դարբնության ավանդույթ» թեմայով
Postage Stamp Titled “UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity The Tradition of Blacksmithing in Gyumri”
Շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշ՝ նվիրված «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկ. Գյումրու դարբնության ավանդույթ» թեմային:
Նամականիշի մարումն իրականացրել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանը, Հայաստանի՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կնյազյանը, «Մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության պաշտպանության և խրախուսման մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2005 թվականի կոնվենցիայի քարտուղար Տուսեն Տիենդրեբիոգոն, «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Շուշան Ալեքսանյանը և Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Միջոցառումն իրականացվել է «Մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության պաշտպանության և խրախուսման մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2005 թվականի կոնվենցիայի 20-ամյակին նվիրված «Մշակութային խաչմերուկներ» երևանյան միջազգային համաժողովի շրջանակում:
500 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված են աշխատող դարբիններ, ինչպես նաև մուրճի ու շիկացած մետաղի հպումից առաջացող կայծեր։ Նամականիշի վրա տեղադրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տարբերանշանը, քանի որ Գյումրու դարբնության ավանդույթը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում: Նամականիշի վրա առկա է նաև «ԳՅՈՒՄՐՈՒ ԴԱՐԲՆՈՒԹՅԱՆ ԱՎԱՆԴՈՒՅԹ» գրառումը՝ հայերենով և անգլերենով:
Դարբնությունը Հայաստանում տարածված արհեստներից է եղել, սակայն որպես քաղաքային արհեստ՝ իր լիարժեք արտահայտումը ձեռք է բերել Գյումրիում և ծաղկուն շրջան ապրել 19-րդ դարում:

Почтовая марка на тему «Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО: традиция кузнечного дела в Гюмри»
Postage Stamp Titled “UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity The Tradition of Blacksmithing in Gyumri”
В обращение введена одна почтовая марка, посвящённая теме «Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО: традиция кузнечного дела в Гюмри».
Гашение марки осуществили руководитель Аппарата Премьер-министра Республики Армения Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян, заместитель министра высокотехнологической промышленности Геворг Меликсетян, генеральный секретарь Национальной комиссии Армении по делам ЮНЕСКО Давид Князян, секретарь Конвенции ЮНЕСКО 2005 года «Об охране и поощрении разнообразия форм культурного самовыражения» Туссен Тиендребиого, генеральный директор ЗАО «АйПост» Шушан Алексанян, а также председатель Армянской ассоциации филателистов Овик Мусаелян.
Мероприятие состоялось в рамках Ереванской международной конференции «Культурные перекрёстки», приуроченной к 20-летию Конвенции ЮНЕСКО 2005 года «Об охране и поощрении разнообразия форм культурного самовыражения».
На почтовой марке номиналом 500 драмов РА изображены работающие кузнецы, а также искры, возникающие при соприкосновении молота с раскалённым металлом. На марке размещён логотип ЮНЕСКО, поскольку традиция кузнечного дела в Гюмри включена в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО. Также на марке присутствует надпись «Традиция кузнечного дела Гюмри» на армянском и английском языках. Кузнечное дело было одним из распространённых ремёсел в Армении, однако именно в
Гюмри оно получило своё полноценное развитие как городское ремесло и пережило период расцвета в XIX веке.