Արհեստների միջազգային փառատոն. Մեղրի
Մայիսի 16-17-ին ԱՊՀ 2026 թվականի մշակութային մայրաքաղաք Մեղրիում տեղի ունեցավ Արհեստների միջազգային 5-րդ փառատոնը՝ «Ստեղծարար համայնք, կայուն ապագա» խորագրով։
Փառատոնը համախմբել էր շուրջ 70 արհեստագործ վարպետների աշխարհի 11 երկրներից (Հայաստան, Վրաստան, Իրան, Ռուսաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Ուզբեկստան, Թուրքմենստան, Բելառուս, Տաջիկստան)։ Փառատոնի այցելուները հնարավորություն ունեցան ոչ միայն հիանալու ավանդական արհեստների բազմազանությամբ, այլև անձամբ մասնակցելու խեցեգործության, թաղիքագործության, կարպետագործության և այլ մասնագիտացված վարպետաց դասերի։ Միջոցառման մշակութային բաղադրիչը հարստացրին լարախաղաց Մամիկոնի ավանդական ելույթը, «ԼՈՖԹ-ՄԵՂՐԻ» կենտրոնի «Փնտրելով արևին» ինտերակտիվ քվեստը, «Պահպանի՛ր ակնթարթը» լուսանկարվելու գոտին և «Կաթիլ» բենդի, Ժողովրդական արվեստների թանգարանի «Մանել» երգչախմբի, «Վարը Վարենկ» նախաձեռնության համերգային ծրագրերը։
Փառատոնն իրականացվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ և ֆինանսական աջակցությամբ` Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Մեղրիի համայնքապետարանի, Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի և ԱՊՀ անդամ պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ:

Международный фестиваль ремёсел - Мегри
16–17 мая в Мегри, объявленном Культурной столицей СНГ 2026 года, прошел V Международный фестиваль ремёсел под девизом «Творческое сообщество — устойчивое будущее».
Фестиваль объединил около 70 мастеров-ремесленников из 11 стран мира (Армении, Грузии, Ирана, России, Казахстана, Киргизии, Узбекистана, Туркменистана, Беларуси и Таджикистана). Гости фестиваля смогли не только оценить разнообразие традиционных ремесел, но и лично принять участие в мастер-классах по керамике, валянию войлока, ковроткачеству и другим направлениям. Культурную программу мероприятия дополнили выступление канатоходца Мамикона, интерактивный квест «В поисках солнца» от молодежного центра «ЛОФТ-МЕГРИ», фотозона «Сохрани мгновение», а также музыкальные выступления группы «Катил», хора музея «Манел» и инициативы «Вары Варенк».
Фестиваль прошел по инициативе и при финансовой поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, в сотрудничестве с Музеем народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна, а также при поддержке муниципалитета Мегри, Фонда развития культуры и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств — участников СНГ.