ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Դիլիջանում մասնակցել է Արհեստների երկրորդ միջազգային փառատոնի բացմանը, որը հուլիսի 20-21-ը ԿԳՄՍՆ աջակցությամբ անցկացնում էր Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանը:
Նախարարը շրջել է տաղավարներով, ծանոթացել հայ և միջազգային վարպետների պատրաստած ձեռագործ աշխատանքներին։ Ողջունելով փառատոնի մասնակիցներին ու հյուրերին՝ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ ժողովրդական արհեստներն ու արվեստը մեր ինքնության ու մշակույթի կարևոր արժեքներից են, որոնց պահպանումն ու զարգացումն օրվա խնդիր են:
«Վստահ եմ՝ նմանօրինակ փառատոների օգնությամբ կարող ենք տեսանելի դարձնել ժողովրդական արհեստները, որոնք մեր մշակույթի անբաժանելի մասն են կազմում, և որոնց միջոցով կարողանում ենք տեսնել թե՛ արժեքների, թե՛ աշխատանքի կարևոր շերտ: Սա նաև մեր ավանդույթները նորովի ներկայացնելու մասին է, ինչը ևս շատ կարևոր է:
Արհեստներն առաջին հերթին աշխատանք են, իսկ մենք ամեն կերպ խրախուսում ենք աշխատանքը, կրթությունը և կարևորում, որ ժողովրդական արհեստներն ունենան շարունակություն: Ընդ որում՝ ժամանակակից աշխարհում դրանք հետաքրքիր ձևեր են ընդունում՝ դառնալով իսկապես արվեստի ստեղծագործություն»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու շնորհակալություն հայտնել փառատոնին մասնակցող բոլոր վարպետներին համագործակցության և կատարած
անգնահատելի աշխատանքի մասին։
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ Արհեստների հաջորդ փառատոնն անցկացվելու է այս աշնանը Վայոց ձորի մարզում: Նախարարն ուրախությամբ փաստել է՝ աստիճանաբար մեծանում է նաև միջազգային վարպետների մասնակցությունը մեր երկրում անցկացվող փառատոնին: Մասնավորապես, այս տարի փառատոնին մասնակցում են ներկայացուցիչներ Սերբիայից, Բուլղարիայից, Իրանից, Վրաստանից և այլ երկրներից:
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրինությանը՝ կարևոր գործունեության համար և կարևորել թանգարանի դիլիջանյան մասնաճյուղի շուտափույթ վերաբացումը: Դիլիջան այցի շրջանակում նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է նաև թանգարանի դիլիջանյան մասնաճյուղ, որտեղ պետական ֆինանսավորմամբ իրականացվում են վերանորոգման աշխատանքներ: Ժաննա Անդրեասյանը ծանոթացել է շինարարական աշխատանքների ընթացքին, որոնք ավարտական փուլում են:
Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրեն Լուսինե Թորոյանը հույս է հայտնել՝ Արհեստների միջազգային փառատոնը մոտ ապագայում կդառնա Հայաստանի այցեքարտերից մեկն ու նաև սիրված միջոցառում ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ ամբողջ աշխարհի վարպետների համար:
Փառատոնի շրջանակում Դիլիջանի քաղաքային այգում ներկայացվել են արհեստների և արվեստների տարբեր նմուշներ՝ ասեղնագործ, թաղիքից, փայտից ու մետաղից պատրաստված ինքնատիպ աշխատանքներ, գորգեր, կարպետներ, զարդեր, տիկնիկներ, խեցեղեն և այլն։
Փառատոնին մասնակցում էին շուրջ 40 արհեստագործ վարպետներ Հայաստանից և արտերկրից՝ ցուցադրելով իրենց ձեռագործ աշխատանքները։ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև գյումրեցի դարբինների մասնակցությունը փառատոնին՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Գյումրիի դարբնության ավանդույթն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում:
Առանձին տաղավարներով ներկայացել են ոչ նյութական մշակութային ժառանգություն հանրահռչակող Գյումրու ժողովրդական ճարտարապետության և քաղաքային կենցաղի, Դիլիջանի և Լոռի-Փամբակի երկրագիտական թանգարանները, Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր, հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության թանգարանը, «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը, ինչպես նաև «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла участие в открытии второго Международного фестиваля ремесел в Дилижане, который 20-21 июля проводил Музей народного искусства им.
Ованеса Шарамбеяна при поддержке Министерства. Министр ознакомилась с изделиями ручной работы армянских и зарубежных мастеров. Приветствуя участников и гостей фестиваля, Жанна Андреасян подчеркнула, что народные промыслы и искусство являются важными ценностями нашей самобытности и культуры, сохранение и развитие которых является задачей дня.
«Я уверена, что с помощью таких фестивалей мы сможем сделать видимыми народные промыслы, которые являются неотъемлемой частью нашей культуры, и через которые мы можем увидеть важный пласт как ценностей, так и труда. Речь также идет о возрождении наших традиций, что тоже очень важно. Ремесла – это прежде всего работа, и мы призываем продолжать работу, образование и важность народных ремесел. Более того, в современном мире они принимают интересные формы, становясь поистине произведением искусства», — сказала Жанна Андреасян и поблагодарила всех мастеров, участвующих в фестивале, за сотрудничество и неоценимый труд.
Жанна Андреасян сообщила, что следующий фестиваль ремесел пройдет осенью этого года в Вайоцдзорской области. Министр с радостью констатировала, что постепенно увеличивается участие международных мастеров в фестивале, проводимом в нашей стране. В частности, в этом году в фестивале принимают участие представители Сербии, Болгарии, Ирана, Грузии и других стран.
Жанна Андреасян также поблагодарила руководство Музея народного искусства имени Ованнеса Шарамбеяна за важную деятельность и подчеркнула важность скорейшего открытия Дилижанского филиала музея. В рамках визита в Дилижан министр Жанна Андреасян также посетила Дилижанский филиал музея, где за счет государственного финансирования проводятся ремонтные работы. Жанна Андреасян ознакомилась с ходом работ, находящихся на завершающей стадии.
Лусине Тороян, директор Музея народного искусства имени Ованнеса Шарамбеяна, выразила надежду, что Международный фестиваль ремесел станет одной из визитных карточек Армении и популярным событием для мастеров региона и всего мира.
В рамках фестиваля в городском парке Дилижана были представлены различные образцы декоративно-прикладного искусства: вышивка, уникальные произведения из дерева и металла, ковры, ковровые покрытия, украшения, куклы, керамика и т.д.
В фестивале приняли участие около 40 мастеров из Армении и зарубежья, представившие свои изделия. Жанна Андреасян также подчеркнула участие в фестивале гюмрийских кузнецов, учитывая тот факт, что кузнечная традиция Гюмри включена в список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО.