Ապրիլի 22-ին Հայաստանի պատմության թանգարանի և Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի «Պարարվեստի մանկավարժության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի» ամբիոնի համագործակցությամբ տեղի ունեցավ պ․գ․դ․, պարուսույց, պարագիտության հայկական դպրոցի սկզբնավորող, գիտությունների վաստակավոր գործիչ Սրբուհի Լիսիցյանի «Հայ ժողովրդի հինավուրց պարերը և թատերական ներկայացումները» մենագրության երկրորդ հատորի շնորհանդեսը։
Գիրքը նվիրված է հայ ժողովրդի բազմադարյա պարային, բառային և երաժշտական արվեստներին՝ ներկայացնելով հատկապես 19-րդ դարի վերջից և 20-րդ դարի սկզբից պահպանված ժողովրդական պարերն ու թատերական ներկայացումները։ Գրքի հայերեն հրատարակությունը կյանքի է կոչվել Հակոբ Սողոմոնյանի թարգմանությամբ, իսկ ամբողջ աշխատանքը համակարգել և խմբագրել է պրոֆեսոր Կարեն Գևորգյանը։
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես եկան Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն, մ․գ․թ․, դոցենտ Դավիթ Պողոսյանը, ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային ժառանգության վարչության գլխավոր մասնագետ, արվեստագիտության թեկնածու, էթնոպարագետ Նաիրա Կիլիչյանը, Մանկավարժական համալսարանի պարարվեստի ամբիոնի վարիչ, Հայաստանի ազգային պարարվեստի միության նախագահ, «Բերդ» պարային անսամբլի գեղարվեստական ղեկավար, պրոֆեսոր Կարեն Գևորգյանը, կոմիտասագետ Արթուր Շահնազարյանը և գրող, թարգմանիչ Հակոբ Սողոմոնյանը։

Древние танцы и театральные представления армянского народа
22 апреля в Музее истории Армении в сотрудничестве с кафедрой педагогики хореографии и методики её преподавания Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна состоялась презентация второго тома монографии заслуженного деятеля науки, доктора исторических наук, хореографа и основоположника армянской школы танцеведения Србуи Лисицян «Древние танцы и театральные представления армянского народа».
Книга посвящена многовековому танцевальному, словесному и музыкальному искусству армянского народа, представляя, в частности, народные танцы и театральные представления, сохранившиеся с конца XIX — начала XX века. Армянское издание книги было осуществлено в переводе Акопа Согомоняна, а всю работу по подготовке и редактированию издания координировал профессор Карен Геворгян.
С приветственными выступлениями на мероприятии выступили директор Музея истории Армении, кандидат исторических наук, доцент Давид Погосян; главный специалист Управления культурного наследия Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, кандидат искусствоведения, этнохореолог Наира Киличян; заведующий кафедрой хореографии Педагогического университета, президент Национального союза танцевального искусства Армении, художественный руководитель танцевального ансамбля «Берд», профессор Карен Геворгян; комитасовед Артур Шахназарян; а также писатель и переводчик Акоп Согомонян.