Մեղրիում մայիսի 16-ին մեկնարկեց «Ստեղծարար համայնք, կայուն ապագա» խորագիրը կրող Արհեստների միջազգային 5-րդ փառատոնը, որին մասնակցում էին շուրջ 20 արհեստագործ վարպետ Հայաստանից և 24 վարպետ՝ ԱՊՀ անդամ երկրներից, Վրաստանից ու Իրանից: 2026 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք Մեղրին երկօրյա միջոցառումների ծրագրի ընթացքում դարձավ ավանդական արհեստների, երգ ու պարի, համեղ ուտեստների տոնական վայր:
Փառատոնի բացմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։ Հ․ Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրեն Լուսինե Թորոյանի ուղեկցությամբ նրանք շրջել են տաղավարներով, ծանոթացել վարպետների աշխատանքներին, զրուցել մասնակիցների հետ։
Փառատոնի այցելուները ծանոթացել են հայկական խոհանոցի ավանդույթներին, բացահայտել մարզին բնորոշ բացառիկ խոհարարական հմտությունները: Փառատոնի շրջանակում Մեղրիում ներկայացված էին հայ և այլ ժողովուրդների ազգային արհեստները՝ գորգագործություն, ասեղնագործություն, ժանեկագործություն, տիկնիկագործություն, փայտագործություն, խեցեգործություն, դարբնություն, զարդագործություն, ծղոտագործություն և այլն, ազգային երգ ու պար, վարպետաց դասեր, ցուցահանդես-վաճառք: Փառատոնի գլխավոր նպատակն էր ձևավորել ստեղծարար համայնք՝ Մեղրի համայնքի մշակութային ինքնատիպության և ստեղծարար ներուժի աշխուժացմամբ՝ միավորելով Մեղրիի և Հայաստանի տարբեր մարզերից և ԱՊՀ երկրներից հրավիրված մասնակիցներին մեկ մշակութային հարթակում։ Առանձին գոտիներից բաղկացած տաղավարներում կազմակերպվել են նաև կրթական, մշակութային, ժամանցային հետաքրքիր միջոցառումներ՝ ստվերների թատրոն, տիկնիկային ներկայացումներ, հեքիաթների ընթերցումներ՝ լի անակնկալներով և աննկարագրելի վառ զգացողություններով։ Տեղի է ունեցել նաև լարախաղացության ներկայացումը:
Փառատոնային ծրագիրը եզրափակվել է երեկոյան համերգային կատարումներով. ելույթ են ունեցել «Կաթիլ» բենդը, Թանգարանի «Մանել» երգչախումբը և «Վարը վարենկ» կրթամշակութային կազմակերպությունը։
Փառատոնն իրականացվեց ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ և ֆինանսական աջակցությամբ՝ Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Մեղրիի համայնքապետարանի, Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի և ԱՊՀ անդամ պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ:

В Мегри — культурной столице СНГ 2026 года — прошёл Международный фестиваль ремёсел
16 мая в Мегри стартовал V Международный фестиваль ремёсел под девизом «Творческое сообщество, устойчивое будущее». В фестивале приняли участие около 20 мастеров-ремесленников из Армении и 24 мастера из государств-участников СНГ, а также из Грузии и Ирана. В течение двух дней Мегри, объявленный культурной столицей СНГ 2026 года, стал центром праздника традиционных ремёсел, национальной культуры, музыки, танца и гастрономии.
В церемонии открытия приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян, заместитель министра Альфред Кочарян, глава общины Мегри Хачатур Андреасян, а также другие официальные лица. В сопровождении директора Музея народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна Лусине Тороян они посетили фестивальные павильоны, ознакомились с работами мастеров и пообщались с участниками.
Гости фестиваля познакомились с традициями армянской кухни и открыли для себя уникальные кулинарные особенности региона. В рамках фестиваля были представлены традиционные ремёсла армянского и других народов: ковроткачество, вышивка, кружевоплетение, изготовление кукол, художественная обработка дерева, гончарное дело, кузнечное ремесло, ювелирное искусство, плетение из соломы и многое другое. Программа также включала выступления фольклорных коллективов, мастер-классы и выставку-продажу изделий народных мастеров.
Главной целью фестиваля стало формирование творческого сообщества посредством активизации культурной самобытности и творческого потенциала Мегри, а также объединение участников из Мегри, различных регионов Армении и стран СНГ на единой культурной площадке.
В тематических зонах фестиваля были организованы разнообразные образовательные, культурные и развлекательные мероприятия: театр теней, кукольные представления, чтение сказок и другие программы, подарившие посетителям яркие впечатления и незабываемые эмоции. Состоялось также выступление канатоходца.
Фестивальная программа завершилась вечерними концертами. Перед гостями выступили группа «Катил», хор «Манел» Музея народного искусства и образовательно-культурная инициатива «Вары Варенк».
Фестиваль был организован по инициативе и при финансовой поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения в сотрудничестве с Музеем народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна, а также при поддержке мэрии Мегри, Фонда развития культуры и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.