ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանում տեղի է ունեցել «Ինչպես են ստեղծվում արհեստները» ծրագրի շնորհանդեսը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Ծրագրի շրջանակում ստեղծվել են 6 կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմեր, որոնք պատմում են Հայաստանում հնագույն ժամանակներից մինչև մեր օրերը կիրառվող արհեստների մասին՝ գորգագործություն և կարպետագործություն, ասեղնագործություն և ժանեկագործություն, թաղիքագործություն, խեցեգործություն, դարբնություն, փայտարվեստ:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել մասնակից կառույցներին, խմբերին ու անհատներին կատարած մեծ աշխատանքի համար. «Աշխատանքը հաջողում է, երբ ապահովված է ստեղծագործական առողջ միջավայր, որտեղ յուրաքանչյուրը մտածում է լավ արդյունքի մասին: Այս ծրագրի արդյունքը պարտավորեցնում է ոլորտը մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահել, տարածել ժողովրդական արվեստների մասին գիտելիքը թե՛ միջազգային հարթակներում, թե՛ մեր հանրության շրջանում: Ծրագիրը կարող է դառնալ հրաշալի կրթական նյութ նաև դպրոցների համար. այն մեր երեխաների համար առավել տեսանելի և ընկալելի կդարձնի դասագրքային գիտելիքը: Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում մեր ժողովրդական վարպետներին, որոնց աշխատանքը տեսանելի դարձնելու խնդիր ունենք: Ուրախ եմ, որ թանգարանի հետ հաջող համագործակցությամբ նրանց աշխատանքն ավելի գնահատված և արժևորված է դառնում»:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ նախարարությունը պատրաստակամ է աջակցելու ազգայինի տարածմանը և հանրահռչակմանը միտված գաղափարներին:
Ֆիլմաշարը նվիրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 20-ամյակին և ներկայացվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տարբերանշանով։
Երկլեզու՝ հայերեն և անգլերեն ֆիլմերի ստեղծման շուրջ աշխատել են «Invisible Friends» անիմացիոն ստուդիայի մասնագետները, որոնք տարբեր երկրներից են՝ Հայաստան, Ռուսաստան, Վրաստան, Իսրայել, Ֆրանսիա:
Ֆիլմերի վիզուալ բովանդակությունը ստեղծելիս օգտագործվել են ինչպես Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի, այնպես էլ Հայաստանի պատմության թանգարանի հավաքածուն և անհատ վարպետների անձնական արխիվները։
Միջոցառման շրջանակում տեղի է ունեցել նաև «Խնձորեսկ» տիպի գորգի կտրման արարողություն՝ նվիրված թանգարանի 45-ամյակին: Այն գործել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված Մարգարիտա Խաչյանը, որը 2023 թվականից աշխատում է Ժողովրդական արվեստների թանգարանում: Ելույթով հանդես է եկել նաև թանգարանի նորաստեղծ «Մանել» երգչախումբը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը թանգարանի տնօրեն Լուսինե Թորոյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել թանգարանում, ծանոթացել հիմնական ցուցանմուշներին, ժամանակավոր ցուցադրություններին և կրթական ծրագրերին:

При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА в Музее народного искусства имени Ованнеса Шарамбеяна состоялась презентация программы «Рождение ремёсел».
В мероприятии приняли участие министр Жанна Андреасян и заместитель министра Альфред Кочарян.
В рамках проекта были созданы 6 короткометражных анимационных фильмов, рассказывающих о ремеслах, используемых в Армении с древнейших времен до наших дней: ковроткачество, вышивка и кружевоплетение, войлоковаляние, гончарное искусство, кузнечество, работа по дереву.
Министр Жанна Андреасян поблагодарила участвующие учреждения, группы и отдельных лиц за их большую работу. «Работа успешна, когда обеспечена здоровая творческая среда, где каждый думает о хорошем результате. Результат этого проекта обязывает данную сферу постоянно быть в центре внимания, распространять знания о народном искусстве как на международных площадках, так и среди нашей публики. Программа может стать прекрасным учебным материалом и для школ, это сделает знания из учебников более видимыми и понятными для наших детей. Особую благодарность хотелось бы выразить нашим народным мастерам, творчество которых мы призваны сделать видимыми. Я рада, что благодаря успешному сотрудничеству с Музеем их творчество становится более ценным и оцененным».
Жанна Андреасян подчеркнула, что министерство готово поддерживать идеи, направленные на распространение и популяризацию национальной культуры.
Серия фильмов посвящена 20-летию Конвенции ЮНЕСКО «Об охране нематериального культурного наследия» и представлена логотипом ЮНЕСКО.
Над созданием двуязычных фильмов на армянском и английском языках работали специалисты анимационной студии «Невидимые друзья» из разных стран – Армении, России, Грузии, Израиля, Франции.
Для создания визуального содержания фильмов были использованы коллекции Музея народного искусства, Музея истории Армении и личные архивы отдельных мастеров.
В рамках мероприятия также состоялась церемония разрезания ковра, посвященная 45-летию музея. Ковер ткала вынужденная переселенка из Нагорного Карабаха Маргарита Хачян, которая работает в Музее с 2023 года. Выступил также хор музея «Манель». Министр Жанна Андреасян в сопровождении директора музея Лусине Тороян осмотрела музей,