Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման մասին 2003թ. կոնվենցիայի Գլխավոր ասամբլեայի 11-րդ նստաշրջանին։
Իր ելույթում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանն ընդգծեց, որ ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանումը Հայաստանի մշակութային քաղաքականության առաջնահերթություններից է։ Նա կարևորեց տեղական համայնքների կարիքների ընկալումն ու նրանց մշակութային ժառանգության պահպանությունը։
Արամ Հակոբյանն անդրադարձավ նաև հակամարտությունների և տեղահանությունների հետևանքով ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգներին՝ կոչ անելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին առավել աջակցել տեղահանված և փախստական համայնքներին՝ նպաստելով վտանգված կենդանի ժառանգության պահպանմանը։
Նստաշրջանին ելույթ ունեցավ նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության բաժնի պետ Նաիրա Կիլիչյանը՝ ընդգծելով ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության գործում հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցության կարևորությունը։
Նստաշրջանի ընթացքում հայկական «Մշակույթը հանուն կայուն զարգացման» հասարակական կազմակերպությունը հավատարմագրվեց որպես Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության միջկառավարական կոմիտեին խորհրդատվական կարգավիճակով աջակցող հասարակական կազմակերպություն՝ ի ճանաչում ոլորտում ունեցած նրա մասնագիտական փորձառության։

Делегация Республики Армения приняла участие в 11-й сессии Генеральной ассамблеи Конвенции ЮНЕСКО 2003 года об охране нематериального культурного наследия.
В своём выступлении Постоянный представитель Армении при ЮНЕСКО Арам Акопян подчеркнул, что охрана нематериального культурного наследия является одним из приоритетных направлений государственной культурной политики Армении. Он особо отметил важность учёта потребностей местных сообществ и обеспечения сохранения их культурного наследия.
Постоянный представитель Армении также обратил внимание на угрозы, с которыми сталкивается нематериальное культурное наследие вследствие вооружённых конфликтов и вынужденного перемещения населения, призвав ЮНЕСКО усилить поддержку перемещённых лиц и беженцев, способствуя сохранению находящегося под угрозой живого наследия.
В ходе сессии с заявлением также выступила начальник отдела нематериального культурного наследия Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Наира Киличян, подчеркнувшая важность сотрудничества с неправительственными организациями в деле охраны нематериального культурного наследия.
В рамках сессии армянская общественная организация «Культура во имя устойчивого развития» была аккредитована в качестве неправительственной организации, оказывающей консультативную поддержку Межправительственному комитету по охране нематериального культурного наследия. Такое решение стало признанием её профессиональной компетентности и многолетнего опыта в данной сфере.